Ani zajištění financování developerských projektů u mě není žádnou výjimkou. Pokud přemýšlíte o využití možnosti projektového financování výstavby, koupě, či rekonstrukce nemovitosti za účelem investice (dlouhodobý pronájem či prodej), i v této situaci jsem Vám plně k dispozici. Nutno však zmínit, že v tomto případě se jedná o službu poněkud komplikovanější, tudíž i placenou ze strany zájemce.
Kvalitní zpracování úvěrové složky dle vybrané banky může trvat i několik týdnů až měsíců, a právě ono z větší části rozhodne, zda banka investiční záměr poskytne, či nikoliv.
Zdarma posoudím, zda investiční záměr splňuje možnost bankovního financování a klientovi tak doporučím následující postup. Takové posouzení již obsahuje i konkrétní cenovou nabídku na vytvoření samotného projektu.
Ještě předtím, než dojde ke zpracování podnikatelského plánu, je na místě zvážit bankovní podmínky pro poskytnutí takového typu úvěru.
Mezi takové zásady bank patří zejména:
Pokrytí veškerých rizik samotným projektem
To znamená, že splacení poskytnutého úvěru závisí pouze na příjmech z realizovaného projektu, tedy z výnosu z prodeje či pronájmu nemovitosti.
Hodnota nemovitosti
Hodnota nemovitosti je většinou stanovena dle interních postupů banky, která danou nemovitost financuje. Odhad samotné nemovitosti má na starosti bankovní či nezávislý odhadce, přičemž jejich posudky jsou dále posuzovány samotnou bankou. Většinou výše LTV (poměr mezi požadovaným úvěrem a hodnotou nemovitosti) dosahuje 70 %, maximálně však 80 %. Developer musí tedy do projektu investovat vlastní prostředky minimálně ve výši 20 % z celkových projektových nákladů.
Třetí osoba jako zdroj výnosu
Abyste u bankovní instituce s žádostí o financování developerského projektu uspěli, je dobré nepodceňovat marketingovou analýzu a poskytnout bance informace o tom, kdo budou potencionální kupci či nájemníci. Jen těžko Vám banka úvěr poskytne, pokud se bude jednat o osoby se záznamy v bankovních registrech, a tedy osoby, u kterých potenciál pravidelného a vzorného splácení bude minimální.
Nejprve se s investičním záměrem seznámím, zhodnotím ho a případně přejdu s návrhem jeho optimalizace za účelem lepší prodejnosti.
Stejně tak jako seznámení se s investičním záměrem, je důležité se také seznámit s žadatelem samotným. A to především s jeho ekonomickou situací.
Obstarám nabídky od různých bankovních společností na českém trhu, na jejichž základě společně vybereme nabídkou relevantní Vašim potřebám a možnostem.
Jakmile je analýza projektu kompletní, přejdeme k vypracování projektového záměru, na jehož základě Vám budou předloženy návrhy podmínek, za kterých jsou jednotlivé banky ochotny takový úvěr poskytnout. Tento předběžný nezávazný dokument (term-sheet) je pouze informativního charakteru, tudíž se nejedná o žádný příslib úvěru ani nic podobného. Takový závazek o poskytnutí úvěru za předem stanovených podmínek banka představuje až v samotné úvěrové smlouvě.
Jaké informace obvykle v term-sheet figurují? | |
|
|
V případě, že žadatel splní veškeré podmínky a banka jeho žádost o financování akceptuje, následuje odhad samotné nemovitosti a automaticky se zahajuje schvalovací proces.
Odkládací podmínky představují bankovní výhrady, které jsou definovány v term-sheetu a následně i v úvěrové smlouvě. Těmto podmínkám je před prvním čerpáním samotného projektového úvěru třeba vyhovět.
V průběhu výstavby nemovitosti na základě developerského projektu banka představuje speciální průběžné podmínky pro samotného čerpání poskytnutého úvěru. Ty vypadají nějak takto: